Zamki na Opolszczyźnie

by Emilia

Chociaż to Dolny Śląsk słynie z najpiękniejszych zamków i pałaców, na Opolszczyźnie również ich nie brakuje. To świetne kierunki na jednodniowe wycieczki. Do wyboru mamy pięknie odrestaurowane zamki, zachowane do dziś ruiny, są też opustoszałe, niczym porzucone przez właścicieli, ale nadal zachwycające swą architekturą. Niektóre są zaadaptowane na hotele i restauracje, niekiedy muzea. Dziś chcę Wam pokazać trzy, które znajdują się w odległości niecałych 30 minut jazdy od Opola.

Książęcy Zamek Niemodlin

Bardzo ciekawym obiektem, który udostępniony jest dla zwiedzających jest Książęcy Zamek Niemodlin. Położony jest w niewielkiej miejscowości Niemodlin w odległości niecałych 30 km od Opola. Zatem jest to świetne miejsce na jednodniową wycieczkę. Sam zamek ma ponad 700 lat, tym samym należy do jednych z najstarszych w Polsce. Zbudowany został w stylu późnorenesansowym. Po zmianie właściciela jest obecnie remontowany, by przywrócić mu dawną świetność, ale dla zwiedzających jest już dostępny.

Przechodząc przez bramę wchodzimy na teren przedzamcza. Na jego dziedzińcu znajdują się budynki folwarku, a także dawne narzędzia, sprzęty, meble i urządzenia

Przechodząc dalej docieramy do niewielkiego mostku, który wprost prowadzi nas już do głównego zamku. To właśnie z tego miejsca perspektywa na wieżę zamkową jest najpiękniejsza. Na samym moście znajdują się też ciekawe rzeźby. Z zamkiem wiąże się też wiele interesujących legend. Biała dama, rozpustni mnisi, czy też ukryty skarb – o tych legendach możecie poczytać na oficjalnej stronie zamku.

Niewątpliwą atrakcją są również spacerujące po terenie całego ogrodu otaczającego zamek daniele. Nie boją się ludzi, można je też swobodnie karmić. Także dla najmłodszych będzie to niezła zabawa.

Zamek Dąbrowa

To nieco zapomniana atrakcja w regionie Opolszczyzny. To zamek położony w niewielkiej miejscowości Dąbrowa w odległości niecałych 15 km od samego Opola. Obecnie jest własnością Uniwersytetu Opolskiego. Samego zamku wewnątrz niestety nie można zwiedzać, ale z zewnątrz już tak. Brama na teren zamku jest otwarta, więc śmiało można wchodzić i podziwiać. Jego historia sięga lat 1615 – 1617, kiedy to został wybudowany przez przedstawiciela śląskiego rodu wywodzącego się z Czech.

Zamek otacza sporych rozmiarów park, który jest idealnym miejscem do spokojnych spacerów. Na jego terenie możemy spotkać tabliczki z oznaczonymi przystankami, na których są informacje o roślinach i zwierzętach, jakie tam możemy spotkać. Sam park i zamek to też rewelacyjny plener do zdjęć. Także polecam zajrzeć.

Zamek w Rogowie Opolskim

W odległości około 20 km od Opola znajduje się piękny Zamek w Rogowie Opolskim. To renesansowy zamek, którego historia sięga już XIV wieku. Dziś to baza noclegowa oraz centrum konferencyjne, a od 1965 r. należy do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emanuela Smołki w Opolu. W zamku znajdują się bardzo cenne zbiory biblioteczne – liczne starodruki, rękopisy i grafika.

Zamek okala malowniczy park w stylu angielskim. Liczne alejki, pięknie przycięte krzewy, bujna roślinność, altany – to wszystko sprawia, że jest to idealne miejsce na spacer. Możemy tam spotkać ponad 150-letnie buki, których wysokość sięga 40 metrów, ponad 250-letnie dęby szypułkowe, czy też platan o obwodzie pnia 344 cm.

Sam zamek położony jest na skarpie dawnego koryta Odry. W początkach jego istnienia, kiedy to pełnił rolę budowli obronnej, miał kontrolować przeprawę na Odrze.

Co ciekawe, podczas wielkiej powodzi, jaka dotknęła Polskę w 1997 roku zamek ten również został zalany. Na murze do dziś znajduje się tabliczka informująca, że do tej wysokości sięgała woda.

Na koniec zostawiam Wam linki do poprzednich wpisów, w których pojawiły się zamki i pałace na Opolszczyźnie, które warto zobaczyć:

ZAMEK MOSZNA – CZY TO BAJKA?
OPUSZCZONE ZAMKI I PAŁACE NA POŁUDNIU POLSKI
PAŁAC SULISŁAW – CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ W OKOLICACH OPOLA

ZOBACZ RÓWNIEŻ

2 komentarze

Kamila 20 lutego 2022 - 14:15

ło piękne zdjęcia!

Odpowiedz
Agnieszka 21 lutego 2022 - 07:55

Uwielbiam zamki i chciałabym zwiedzić wszystkie w Polsce i w co najmniej jednym zostać na noc!

Odpowiedz

Odpowiedz