Zamki i Pałace Dolnego Śląska – Zamek w Leśnicy i Pałac w Pawłowicach

by Emilia

Dolny Śląsk obfituje w zamki i pałace. To idealny wybór na weekendowe zwiedzanie i przeniesienie się w czasie. Możemy postawić na pięknie odrestaurowane obiekty udostępnione do zwiedzania dla turystów, w których zazwyczaj przewodnicy przekażą nam historie i legendy z nimi związane. W wielu z nich mamy hotele i restauracje oraz przepiękne zespoły parkowe, które wprost zachęcają do spacerów. Część z nich niestety popada w ruinę a zabezpieczone przed wejściem czekają na inwestora, niektóre z nich są już tylko zachowanymi ruinami i murami udostępnionymi dla turystów. Dziś pokażemy Wam dwa z nich, które znajdują się we Wrocławiu a na końcu – linki do poprzednich wpisów z zamkami i pałacami Dolnego Śląska.

Zamek w Leśnicy

Zamek w Leśnicy znajduje się we Wrocławiu przy pl. Świętojańskim 1. Tuż przed nim znajduje się parking, a w samym zamku dziś mieści się Centrum Kultury „Zamek”, w tym m.in. Galeria Sztuki ZAMEK oraz Galeria Tymczasem – komiks i ilustracja. Zwiedzać wnętrza można codziennie w godzinach otwarcia obiektu. Nie trzeba też wykupywać żadnych biletów. Do samego zamku prowadzi niewielki most.

Zamek powstał na początku XII wieku jako gródek obronny. Wielokrotnie był przebudowywany i niszczony przez działania wojenne. Na oficjalnej stronie zamku możecie się zapoznać z jego bogatą historią. W latach 1958 – 1963 zamek przeszedł kolejną przebudowę, tym razem z zamiarem zaadaptowania na obecny Dom Kultury. Podczas tych prac w podziemiach budynku odkryto gotyckie fragmenty murów i stropów. Dziś zamek To trzykondygnacyjna budowla z półokrągłymi wieżyczkami, którą otacza fosa.

Zamek otoczony jest też niewielkim parkiem z alejkami, po którym chętnie spacerują mieszkańcy, a w cieplejsze dni przesiadują na trawie.

Z prawej strony zamku znajduje się w obniżeniu terenu też niewielka półokrągła scena.

Gdy skierujemy swe kroki na lewo od głównego wejścia to ujrzymy tablicę z mapką z zaznaczonymi zamkami i pałacami Dolnego Śląska, które warto zwiedzić. Polecam zapisać sobie. Wycieczki szlakiem zamków i pałaców Dolnego Śląska to niezły pomysł na spędzenie wolnego czasu.

Z racji tego, że w Zamku mieści się dom kultury możemy też spotkać wiele wystaw prac artystów, imprez plenerowych, czy też wydarzeń artystycznych.

Pałac Kornów w Pawłowicach

Pałac Kornów położony jest we Wrocławiu, przy ul. Pawłowickiej 87/89, 101. Jego początki sięgają XIX wieku. Kiedyś był folwarkiem należącym do klasztoru św. Wincentego. Dziś to własność Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Mieści się tam hotel, restauracja, centrum konferencyjne, a także Centrum Edukacyjno-Rozwojowe. Cały zespół pałacowy obejmuje również oficynę, dom zarządcy, młyn, stajnię, dom leśniczego, dom ogrodnika, wieżę wodną. Przy ulicy znajduje się płatny parking, na którym można zostawić auto i pójść na spacer.

Cały zespół pałacowy został wpisany na listę zabytków, a jego renowacja miała miejsce w 2005 roku. Sam pałac to obiekt w stylu renesansowym. Otoczony jest przepięknie przystrzyżonymi krzewami o przeróżnych kształtach.

Przed pałacem znajduje się ogród z takimi roślinami, jak dąb szypułkowy, grujecznik japoński, miłorząb dwuklapowy, różanecznik żółty, czy też liczne gatunki róż oraz wierzb.

Pałac otacza również ogromny park w stylu angielskim o powierzchni 7,52 hektarów, na którego terenie znajdziemy m.in. staw, kamienny mostek sklepiony łukiem koszowym, czy też glorietę. Ogólnie w całym parku rośnie ponad 200 gatunków i odmian krzewów i roślin. Znajdziemy tam też również ścieżkę edukacyjną. Jego rewaloryzacja odbyła się dzięki dofinansowaniom unijnym w ramach projektu „Przystosowanie zespołu parkowego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu do celów edukacji ekologicznej społeczeństwa”. Wstęp jest bezpłatny. To idealne miejsce na niedzielny spacer.

PAŁAC MARIANNY ORAŃSKIEJ W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM
PAŁAC W JEDLINCE I JEDLINA ZDRÓJ – CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ NA DOLNYM ŚLĄSKU
ZAMEK TOPACZ – CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ NA DOLNYM ŚLĄSKU
PAŁAC MARGOT SPA W KARPACZU – IDEALNY WYBÓR NA WEEKEND WE DWOJE
ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY W ŻMIGRODZIE
PAŁACE I ZAMKI DOLNEGO ŚLĄSKA – WOJCIESZÓW
OPUSZCZONE ZAMKI I PAŁACE NA POŁUDNIU POLSKI
PAŁAC WOJANÓW – PEREŁKA DOLNEGO ŚLĄSKA
ZAMEK CZOCHA
ZAMEK BOLKÓW

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz