Praga – gdzie się zatrzymać i kilka praktycznych informacji

by Emilia

Praga to jedna z najbardziej popularnych wśród turystów europejskich stolic. I osobiście uważam, że w pełni zasługuje na to miano. Uwielbiam tam wracać i czuć tą atmosferę. Nie odstraszają mnie nawet te tłumy turystów. To miasto tętni życiem i chłonie na całego. Dziś przygotowałam dla Was wpis czysto praktyczny, a miejsca warte zobaczenia pojawią się w kolejnych wpisach.

Praga – jak dojechać

Do Pragi najlepiej dojechać autem. Większość drogi to tak naprawdę autostrada, więc jedzie się bardzo przyjemnie. Jeżeli wybierzemy ten środek transportu, to nie zapominajmy, że w Czechach niektóre drogi są płatne. Musimy się wcześniej zaopatrzyć w winiety, które teraz są elektroniczne. Kupujemy je przez stronę internetową, która również jest w języku polskim. Cały proces odbywa się bardzo szybko. Wybieramy, czy kupujemy winietę na 10 dni, miesiąc, czy rok, podajemy numer rejestracyjny pojazdu, datę obowiązywania winiety, no i dane kontaktowe. Winietę dostajemy na meila, możemy ją sobie też wydrukować, ale zupełnie nie ma takiej potrzeby.

Hotel Theatrino

Jeżeli chodzi o noclegi, to w przypadku Pragi powinniśmy się kierować jedynie bliskością do przystanku tramwajowego/autobusowego, czy stacji metra. Praga jest tak świetnie skomunikowana, że w ogóle nie ma potrzeby szukania noclegów w samym centrum. Mój wybór padł na Theatrino Hotel, który położony jest w dzielnicy Žižkov. Od słynnego Placu Wacława dzieli go jedynie cztery przystanki tramwajem. Hotel znajduje się w zabytkowym budynku, pokoje są bardzo dobrze wyposażone – jest zestaw do kawy i herbaty, mini lodówka. Personel jest bardzo pomocny, także jak tylko czegoś potrzebujemy, czy zapomnieliśmy to możemy w recepcji o to poprosić. Możemy też skorzystać ze strefy SPA z saunami i łaźniami parowymi, albo wykupić tajski masaż, który bardzo polecam.

Śniadania serwowane są oczywiście w formie szwedzkiego stołu w przepięknej teatralnej Sali w secesyjnym stylu. Sala ta została odnowiona według projektu austriackiego architekta Haralda Schreibera.

Dosłownie minutę drogi od hotelu dzieliło mnie do przystanku tramwajowego Lipanska, skąd już tylko kilka przystanków było do Starego Miasta.

Parkowanie w Pradze

Samochód możemy spokojnie zaparkować na sąsiednich ulicach. Pamiętajmy tylko o kilku zasadach. Niebieskie linie na ulicy oznaczają, że mogą w tych miejscach parkować jedynie mieszkańcy. Gdy zobaczymy pomarańczowe linie – to te miejsca są przeznaczone również wyłącznie dla mieszkańców, a przyjezdni mogą tam parkować tylko do 3 godzin i z opłaconym biletem. Żółte linie oznaczają natomiast całkowity zakaz parkowania. Gdy są białe linie, to spokojnie możemy w tych miejscach parkować z opłaconym biletem. Parkometry są na ulicach, ale spokojnie możemy opłacić czas parkowania w aplikacji Virtuální parkovací hodiny. W weekendy parkowanie jest darmowe, więc bilet nie wychodzi drogo, gdy przyjeżdżamy na przedłużony weekend. Mój pobyt trwał cztery dni, od piątku do poniedziałku i za bilet zapłaciłam 85 koron, czyli około 17 zł.

Jest też możliwość zostawienia auta na parkingu P+R, czyli parkuj i jedź. Są to parkingi zlokalizowane zazwyczaj blisko stacji metra i są częścią komunikacji miejskiej. Informacje o lokalizacjach tych parkingów i cenach znajdziecie na tej stronie.

Jak się poruszać po Pradze

Pragę zwiedzamy na piechotę oraz jeżdżąc metrem, tramwajem i autobusem. Zapomnijcie o samochodzie. Jeśli przyjechaliście autem, to po prostu zostawcie je pod hotelem. Praga jest tak świetnie skomunikowana, a metro, tramwaje i autobusy mają tak intuicyjne rozkłady jazdy i powiadomienia, że nie zgubimy się na pewno. Bilety możemy kupić w biletomatach, jednak nie na każdym przystanku są one postawione. Zazwyczaj można płacić w nich również kartą. Bilety do nabycia są również w większości sklepów z prasą, a także w większości hoteli. Ja swoje kupowałam w hotelu. Cena jest wszędzie ta sama. Możemy kupić bilety jednorazowe (obowiązujące 15 minut od skasowania). Kosztuje on 8 koron czeskich. Najbardziej wygodne są bilety czasowe – 24 godzinne lub 72 godzinne. Obowiązują one od pierwszego skasowania przez wyznaczony czas na metro, tramwaje i autobusy. Co istotne, bilety kasujemy tylko jeden raz. 24-godzinny bilet to koszt 120 koron.

Pragę możemy też zwiedzać z przewodnikiem żółtymi busikami, albo przepięknymi retro samochodami – za dodatkową opłatą oczywiście. Możemy też postawić na nieco wolniejszą opcję – powóz z koniem.

Zakupy

Praga to też świetne miejsce na zakupy. W centrum nie brakuje typowych sieciówek, ale też luksusowych sklepów. Także fani shoppingu będą zachwyceni. Primark przy Placu Wacława jest tak oblegiwany, że musimy swoje odstać w kolejkach do przymierzalni i do kas, ale nikogo to nie odstrasza. Mnie również 😊

ZOBACZ RÓWNIEŻ

2 komentarze

Agata 24 maja 2022 - 20:17

Mamy w planach wyjazd z dziećmi do Pragi dziekuje za dobry artykuł pozdrawiam

Odpowiedz
michal 28 maja 2022 - 11:50

Fot I może mylić czytelnika, o jakim kraju jest wpis, reportaż. Ten obłęd przekroczył granice absurdu. Piękne zdjęcia.

Odpowiedz

Odpowiedz