Praga – co zwiedzić (część pierwsza)

by Emilia

Dzisiejszym wpisem zabieram Was na krótką wycieczkę po Pradze. To idealne miasto na krótki city break. Jeśli nie zniechęcają Was tłumy turystów, to koniecznie musicie się tam wybrać. Mnóstwo zabytków, klimatyczne uliczki, atmosfera jedyna w swoim rodzaju, język czeski, który jest przyjemny dla ucha, czeskie piwo i smażony ser – to wszystko, a nawet i więcej oferuje nam Praga. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dziś zaspokoję ciekawość tych, co lubią zwiedzać i poznawać nowe. Zapraszam zatem na pierwszą porcję zdjęć i informacji.

Synagoga Jubileuszowa

Pierwszym punktem, który miałam zaplanowany była Synagoga Jubileuszowa. Jak już wspominałam we wcześniejszym wpisie, do którego link zostawię Wam na końcu, Praga jest świetnie skomunikowana. Z hotelu do synagogi dojechałam tramwajem. Wysiadłam na ulicy Jindřišská tuż przed kościołem św. Henryka i św. Kunigundy. W Pradze znajduje się mnóstwo obiektów sakralnych. Warto zatem zwrócić na nie uwagę. Wiele z nich, pomimo, że z zewnątrz nie wyglądają okazale, wewnątrz zachwycają architekturą.

Synagoga Jubileuszowa znajduje się na sąsiedniej ulicy Jeruzalémská 1310/7. Nazywana też jest Synagogą Jerozolimską. Zbudowana została w 1906 roku w mieszanym stylu secesji oraz stylu mauretańskiego, z domieszkami sztuki islamskiej. Na co dzień odbywają się tam nabożeństwa wspólnoty ortodoksyjnej. Co ciekawe znajduje się na Nowym Mieście, a nie w dzielnicy żydowskiej Jozefov. Front budynku ozdabia olbrzymi łuk bogato zdobiony z rozetowym oknem, w którym znajduje się gwiazda Davida. Podczas mojego pobytu elewacja była w remoncie, ale pomimo tego, że część była przykryta siatką, to i tak całość prezentowała się pięknie.

Wnętrza robią ogromne wrażenie. Dużo złota, ozdobne stiuki, przepięknie zdobione kolumny, okazałe organy. Dla tego widoku zdecydowanie warto tam pójść.

Czynna jest codziennie, prócz sobót od 11 do 17. Bilet to koszt 100 koron czeskich. Można oczywiście płacić kartą.

Praga jest przepełniona mnóstwem pięknych kamienic. Wiele z nich jest odrestaurowanych. Tu jedna z nich w drodze do słynnego Placu Wacława, a także inne znajdujące się w centrum.

Plac Wacława i Muzeum Narodowe

To obowiązkowy punkt zwiedzania w Pradze. Od Synagogi Jubileuszowej dzieli go jedynie niecałe 10 minut spacerem. Nie można go pominąć. U samej góry możemy podziwiać okazały budynek Muzeum Narodowego. Dla zwiedzających udostępnionych jest prawie 14 mln pozycji z zakresu historii i nauk przyrodniczych. Muzeum powstało w 1818 roku w stylu neorenesansowym. Tuż przed gmachem muzeum znajduje się też słynny pomnik św. Wacława.

Plac Wacława to praktycznie samo centrum Pragi w dzielnicy Nowe Miasto. Nazywany jest potocznie przez Polaków Wacławiakiem. To tutaj toczy się życie kulturalne, towarzyskie i handlowe. Zwolennicy shoppingu nie będą zawiedzeni. To tutaj znajduje się wiele sklepów. To tutaj też odbywa się wiele koncertów i imprez plenerowych. Podczas mojego pobytu, w Wielkanoc, ustawionych było na placu wiele budek z lokalnymi trunkami, jedzeniem, bibelotami i sztuką.

Plac Wacława otaczają reprezentacyjne kamienice. Ich architektura naprawdę zapiera dech w piersiach. Jednak zapomnijcie o zdjęciach be tłumów. To jedna z najbardziej ruchliwych ulic, na której toczy się niejednokrotnie burzliwe życie towarzyskie mieszkańców. Wieczorami podobno kwitnie tu handel narkotykami, ale ile w tym prawdy, to nie mam pojęcia.

Kościół Matki Bożej Śnieżnej

Swoje kroki skierowałam na sam dół placu Wacława, skąd jest piękny widok na położony u jego szczytu Muzeum Narodowe. Skręcając w uliczkę Jungmannovo nam. Możemy zatrzymać się w licznych restauracjach, podziwiać kolejne cudne kamienice, albo zrobić zakupy w butikach. Miniemy też Kościół Matki Bożej Śnieżnej. To strzelisty kościół z bogato zdobionym ołtarzem.

Tuż przed wejściem na plac prowadzący do Kościoła Matki Bożej Śnieżnej znajduje się okazały Pomník Josefa Jungmanna. To czeski pisarz i językoznawca. Z ciekawostek był on pierwszym nauczycielem, w Czechach, który za darmo prowadził lekcje języka czeskiego. Prowadził też pracę nad stworzeniem pierwszej czeskiej Wielkiej Encyklopedii.

Mnie osobiście urzekają za każdym razem klimatyczne knajpy i restauracje, których w Pradze nie brakuje. Wiele z nich jest też tematycznych. Niewątpliwie każda z nich ma swój urok.

Obrotowa głowa Franza Kafki

Przy Alei Narodowej tuż przed centrum handlowym Quadrio stoi rzeźba w postaci obrotowej głowy czeskiego pisarza Franza Kafki. Postawiona została w 2014 roku i jest jedną z większych atrakcji. Ma 11 metrów wysokości i 42 obrotowe panele, a całość waży 39 ton i kosztowała około 4,5 mln zł. Pomnik ten jest autorstwa Davida Černý, który uchodzi za prowokującego i kontrowersyjnego artystę.

Ratusz Nowomiejski

Około 5 minut drogi od Obrotowej głowy Franza Kafki, przy ul. Karlovo nám., znajduje się Ratusz Nowomiejski. To zabytkowy XIV-wieczny budynek z 70-metrową wieżą. To jeden z najważniejszych budynków w Nowym Mieście. Zbudowany został za czasów panowania Karola IV w stylu architektury gotyckiej. Tuż przy budynku znajduje się park miejski.

Poniżej zostawiam Wam link do poprzedniego wpisu o Pradze, a w kolejnych wpisach pojawią się kolejne miejsca, które warto zobaczyć w Pradze.

PRAGA – GDZIE SIĘ ZATRZYMAĆ I KILKA PRAKTYCZNYCH INFORMACJI

ZOBACZ RÓWNIEŻ

2 komentarze

Dorota 17 czerwca 2022 - 12:29

Szukam super miejsc w Pradze – takich, które Was zachwyciły, do których z chęcią byście wróciły ponownie, które z czystym sercem możecie polecić
Obiady, kawiarnie, puby, muzea, zabytki… dosłownie wszystko wezmę pod uwagę – planuję weekendowy urodzinowy wyjazd i chcę, żeby było naprawdę super. Hotel mam, tym samym szukanie śniadań odpada, ale reszta?

Odpowiedz
Emilia 17 czerwca 2022 - 20:20

Pojawią się na blogu wpisy o Pradze i ciekawych miejscach, także zapraszam do śledzenia. Pozdrawiam

Odpowiedz

Odpowiedz