Pałac w Będlewie – czyli co warto zobaczyć w okolicach Poznania

by Emilia

Gdy wybieramy się na typowy city break autem, to zawsze szukamy jakiś atrakcji po drodze, by wykorzystać ten czas na maksa. Ten środek transportu daje tą swobodę, że możemy obrać dowolną trasę i zatrzymywać się kiedy tylko chcemy. To zdecydowana przewaga nad podróżowaniem samolotem, czy też pociągami, chociaż ta opcja jest niejednokrotnie tańsza i szybsza. Podczas naszej podróży do Poznania, który opisaliśmy już na blogu, trafiliśmy na Pałac Będlewo, który Wam dzisiaj pokażemy.

Pałac Będlewo

Pałac Będlewo znajduje się w odległości około 30 km od Poznania. To XIX-wieczny pałac położony jest w niewielkiej wsi o tej samej nazwie – w Będlewie. Dziś mieści się tam Ośrodek Badawczo-Konferencyjny Instytutu Matematycznego PAN. Co ciekawe, w Europie są tylko trzy takie ośrodki, a ten znajdujący się w Będlewie jest największy. Sam pałac i pozostałe budynki pełnią też funkcje noclegowe i konferencyjne. Na miejscu znajduje się również restauracja. Hotel dostępny jest też dla gości indywidualnych. Z aktualną ofertą najlepiej zapoznać się na ich oficjalnej stronie.

Początki pałacu sięgają już XIII wieku, ale swój przełom miał dopiero w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to rodzina Potockich, a dokładnie Bolesław Potocki nadał mu formę i kształt, który możemy podziwiać do dzisiaj. To neogotycki pałac z trzypiętrową wieżyczką i białą elewacją. Tuż przed nim znajduje się okrągła fontanna. Na terenie ośrodka mieszczą się również oficyna dworska, stajnia, powozownia i chlewnia.

Pałac otoczony jest przepięknym parkiem o powierzchni 9 hektarów. To park krajobrazowy w stylu angielskim, który zaprojektowany został przez berlińskiego ogrodnika Rotera. Na terenie parku znajdziemy fontannę, liczne stawy, drzewa zabytkowe, a także romantyczną grotę, w której niegdyś była podobno kaplica.

Wnętrza pałacu zachwycają. Na parterze znajduje się piękny hol z oryginalną posadzką i drewnianymi balustradami. Na ścianach są zachowane herby Potockich. Drewniane kominki, odtworzone tapety z materiału i boazerie, piece kominkowe robią ogromne wrażenie, tak jak posągi antyczne.

Puszczykowo

Będąc w Będlewie zaledwie 15 km dzieli nas od niewielkiej miejscowości Puszczykowo, o której pisaliśmy w tym wpisie. Polecamy Wam bardzo ten kierunek. Ta miejscowość jest bardzo urocza i spokojna, jakby czas się tam zatrzymał. Uznawana była za mekkę artystów, pełne jest zabytkowych willi, a jedną z jego atrakcji jest Muzeum Arkadego Fiedlera.

Pałac Rogalin

Niecałe 20 minut jazdy dzieli nas od Puszczykowa do Pałacu Rogalin, w którym mieści się Muzeum Narodowe w Poznaniu. To zabytkowy przepiękny pałac, który otoczony jest ogromnym parkiem. Znajduje się tam m.in. ogród rokokowy, Mauzoleum prezydenta Raczyńskiego, dróżki z tujami przyciętymi w szpaler, a także kopiec Parnas, z którego rozciąga się piękny widok na okolicę. W tym wpisie znajdziecie więcej informacji.

Zamek w Kórniku

Ostatnią atrakcją, którą zdecydowanie warto zobaczyć jest Zamek w Kórniku i znajdujące się tuż przy nim Arboretum. Od Pałacu w Rogalinie dzieli Was niecałe 15 minut jazdy autem. Kórnik to niewielkie miasteczko, zamieszkałe przez niespełna 8 tys. ludzi, a przyciąga wielu turystów za sprawą właśnie zabytkowego zamku, który jest rezydencją rodów Górków i Działyńskich. Dziś znajduje się tam muzeum i biblioteka. Przygotujcie się jednak na spore kolejki do zwiedzania muzeum. Tuż przy nim znajduje się też arboretum na powierzchni około 30 hektarów. To idealne miejsce na spacer. Polecamy, bo warto. Więcej informacji i zdjęć o tym miejscu znajdziecie w tym wpisie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

1 komentarzy

wyspa 31 stycznia 2022 - 08:23

Nie spodziewałam się, że przy Poznaniu jest tak przepiękny dworek. Jestem pod wrażeniem.

Odpowiedz

Odpowiedz