Pałac Sulisław – czyli co warto zobaczyć w okolicach Opola

by Emilia

Na blogu pojawiło się wiele wpisów o zamkach i pałacach Dolnego Śląska, bowiem to właśnie ten region w nie obfituje. Jednak nie tylko tam możemy je znaleźć. Dziś pokażemy Wam piękny pałac położony w niewielkiej miejscowości Sulisław, która położona jest w odległości około 50 kilometrów od Opola. To świetne miejsce na niedzielny spacer, ale też na weekendowy wypad.

Pałac Sulisław

Sulisław to malutka miejscowość, którą zamieszkuje nieco ponad 130 osób. Tak naprawdę jedyną atrakcją jest tu Pałac Sulisław i otaczający go park. To cały kompleks parkowo-pałacowy, którego perełką jest Pałac zaadaptowany na pięciogwiazdkowy hotel ze SPA&Wellness. Także jeżeli szukacie miejsca na weekendowy wypad, to jest to miejsce idealne. Hotel mieści się w dawnych budynkach folwarku, w których znajduje się 87 klimatycznie i elegancko urządzonych pokoi. Zaznacie tu dużo ciszy i spokoju. To miejsce świetnie się sprawdzi by odpocząć od miejskiego zgiełku.

Początki Pałacu sięgają XVII wieku, a jednym z jego właścicieli był Król Prus Fryderyk Wilhelm III. Został wybudowany w stylu neogotyckim z licznymi wieżyczkami i ryzalitami. Na przestrzeni wieków przechodził w ręce różnych właścicieli, wielokrotnie ulegał zniszczeniom, aż po II wojnie światowej został własnością Skarbu Państwa. W 2006 roku został wykupiony przez prywatnego właściciela, który go odrestaurował i w 2012 roku otworzył w nim hotel. To historia zamku w wielkim skrócie. Więcej możecie oczywiście przeczytać na oficjalnej stronie pałacu.

Pałac wpisany jest na listę zabytków nieruchomych województwa opolskiego. Otacza go park o powierzchni prawie 4 hektarów.

Już samo wejście na teren Pałacu jest iście bajkowe.

Na terenie całego zespołu parkowo-pałacowego znajdziemy też Muzeum, Instytut, restaurację, pub, trasy rowerowe, pola namiotowe i namioty yogi, o czym informują nas strzałki informacyjne.

Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się też wjazd na plażę, przy której znajduje się parking.

Jeżeli będziecie w Pałacu w Sulisławiu to polecamy Wam też zajechać do pobliskiej miejscowości Kopice. W odległości niecałych 15 kilometrów znajdują się ruiny Zamku w Kopicach, o którym pisaliśmy w tym wpisie. To przykład zabytku, na który patrzy się z bólem serca. Przepiękny obiekt o ogromnym potencjale, który z każdym dniem niszczeje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

3 komentarze

Michał 20 stycznia 2022 - 14:37

Bardzo fajne zamki, bardzo ładne zdjęcia. Jeśli chodzi o niszczejące zamki w Polsce, no mi też się serce kraje, lubię czasem zwiedzić jakiś zamek w dolnośląskim. Jak byłem w Niemczech to tam jest całkiem inne podejście, tam się na prawdę o zabytki dba. Ale cóż, to pewnie też nie tylko kwestia mentalności, ale i budżetu. Pozdrawiam.

Odpowiedz
Emilia 20 stycznia 2022 - 20:13

Zgadzam się, w Niemczech panuje inne podejście do zabytków. Tam się o nie dba. U nas niestety wielokrotnie są pozostawiane, przez co niszczeją.

Odpowiedz
Anna 17 lutego 2022 - 07:56

Dziękuję za podpowiedź miejsca na jednodniową wycieczkę. Poz zdjęciach bardziej mnie zachęcił zamek w Kopicach, wygląda na to, że jest tam pięknie o każdej porze roku.

Odpowiedz

Odpowiedz