Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

by Emilia

Dolny Śląsk obfituje w zabytkowe pałace i zamki. W całym województwie jest ich kilkaset. To najwięcej spośród wszystkich województw w Polsce. Spora ich część jest dzisiaj zaadaptowana na hotele i restauracje, a co się z tym wiąże są przepięknie odrestaurowane. Niestety wiele z nich popada też w ruiny, niektóre są wystawione na sprzedaż, inne porzucone przez właścicieli. Wiele zamków i pałaców udostępniona jest też dla turystów. Nie ważne jaki postanowicie zwiedzić, w każdym odnajdziecie historię, legendy i tajemnice z nimi związane.

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Dziś chcemy Wam pokazać przepiękny i bardzo okazały pałac w Kamieńcu Ząbkowickim. To perła architektury Dolnego Śląska. Jego początki sięgają XIX wieku, kiedy to Marianna Orańska, królewna niderlandzka, zleca wybudowanie w Kamieńcu Ząbkowickim letniej rezydencji. Nie obywa się bez skandalu w tle, kiedy to budowa zostaje przerwana z uwagi na rozwód Marianny z Albrechtem wskutek jej zdrady. Końcowo w 1857 roku budowa zostaje ukończona. Po wielu perturbacjach historycznych w 2012 roku pałac trafia pod rządy Gminy Kamieniec Ząbkowicki. Jego stan był tragiczny. Do dzisiaj trwają prace renowacyjne i konserwatorskie, ale od 2013 roku jest udostępniony dla zwiedzających. Na oficjalnej stronie zamku zamieszczone są informacje dla zwiedzających.

Pałac leży na górze Zameczno. Od parkingu i kasy biletowej dzieli nas od niego zaledwie krótki spacer. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Dzięki temu możemy się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy i legend związanych z tym miejscem. Pałac otoczony jest rozległym kompleksem parkowo-leśnym, na terenie którego znajdziemy wiele pomników przyrody. Tuż przed pałacem znajduje się sporych rozmiarów fontanna, a z boku otwarte pergole. Do pałacu prowadzą liczne schody, a na górze czeka na nas przepiękny widok na okolice.

Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na detale architektoniczne. Pałac wybudowany został z kamienia i cegły. Wieńczą go cztery okrągłe wieże. Całość utrzymana jest w stylu neogotyckim z nawiązaniem do architektury romańskiej. Pałac ten jest uznawany za jedną z najbardziej romantycznych budowli w Europie.

Dla zwiedzających udostępnione są również wnętrza. Część z pomieszczeń jest zabezpieczona i zamknięta z uwagi na trwające prace remontowe. Wiele z nich jest jeszcze w kiepskim stanie. Pokazane są też w wielu miejscach zdjęcia poszczególnych komnat przedstawiające jak wyglądały one w przeszłości. Niektóre pomieszczenia i korytarze są już całkowicie odnowione. Na fotografiach możemy podziwiać z jakim przepychem i bogactwem zostały urządzone poszczególne pomieszczenia. Marmury, parkiety ze szlachetnych gatunków drewna, drewniane reliefy, malowane dekoracje sklepień, dywany i perskie zasłony – to wszystko można było tu znaleźć.

Na piętrze czeka na zwiedzających sporych rozmiarów taras, z którego rozpościera się przepiękny widok na okolice.

W środku pałacu znajduje się również przepiękny dziedziniec otoczony arkadami. Można go podziwiać z góry i przez szyby korytarzy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz