Oleśnica – co warto zobaczyć?

by Emilia

Oleśnica to niewielkie miasto położone na Dolnym Śląsku. Nie jest to miejscowość typowo turystyczna, ale będąc w pobliżu warto zajrzeć, chociażby do Zamku Książąt Oleśnickich. To zdecydowanie największa atrakcja tego miasta. Oleśnica nazywana jest też miastem wież i róż. Wieże widać już z daleka, zachowanych jest też wiele zabytków, w tym przede wszystkim mury obronne.

Oleśnicę zwiedza się na piechotę. Tak naprawdę wystarczy się przejść starówką, wokół której zlokalizowane są wszystkie najważniejsze zabytki i miejsca warte zobaczenia. Samochód można zostawić na parkingu przy ulicy Wałowej. Stamtąd już tylko kilka kroków dzieli nas od pierwszej atrakcji.

Brama Wrocławska i mury obronne

Bramę Wrocławską widać już z daleka. To jedyna z czterech bram zachowana do dzisiaj. Otoczona jest murami, których długość sięga ponad kilometr. Cała brama i mury zbudowane są z czerwonej cegły, a co ciekawe ich budowa mogła trwać nawet kilkadziesiąt lat.

Oleśnicki Dom Spotkań z Historią

Kierując swoje kroki ku Zamku ukazuje się nam całkiem ciekawa kamienica. To Oleśnicki Dom Spotkań z Historią, który znajduje się przy ul. Bocianiej 11. Miejsce to niegdyś należało do całego zespołu zamkowego. Kamienica zwraca uwagę swoją architekturą. Zwiedzając Dom Spotkań możemy dowiedzieć się trochę na temat miasta, jego dziejów i historycznych postaci z nim związanych.

Bazylika Mniejsza pw. Św. Jana Ewangeslisty

Bazylika Mniejsza położona jest tuż obok Zamku Książąt Oleśnickich. Nazywana jest także Kościołem Zamkowym. Połączona jest bowiem z zamkiem galerią, która została zbudowana na początku XVII wieku. W jej wieży znajduje się biblioteka łańcuchowa. Nazwana tak dlatego, że w jej wnętrzach znajdziemy księgi, które są przytwierdzone do blatów łańcuchami. Sama bazylika zbudowana została w stylu gotyckim. Należy do jednych z najstarszych świątyń śląskich.

Zamek Książąt Oleśnickich

Zamek Książąt Oleśnickich należy do jednego z najlepiej zachowanych zamków na Dolnym Śląsku, a jednocześnie jest chyba najmniej znanym. Jego historia sięga XIV wieku. Zbudowany został w stylu renesansowym. Ma dekoracyjną bramę wjazdową do pałacu i bastiony ochronne zbudowane na początku XVII wieku.

Przepiękny jest dziedziniec w środku, który zwiedzamy jako pierwszy. Widzimy tam wieżę z XIII wieku, na której znajdowała się warownia. To najstarsza zachowana do dzisiaj część zamku. Pozostałe części były wielokrotnie przebudowywane, a także rozbudowywane. Na uwagę zasługują oczywiście krużganki, które okalają zamkowy dziedziniec. To zdecydowanie najbardziej reprezentatywna część całego zamku.

Wnętrza zamku nie rażą nas jednak przepychem. Trasa zwiedzania obejmuje wiele komnat pałacowych. Uwagę zwracają m.in. zdobione sufity, wyposażenie. W wielu komnatach ustawione są portrety królów i książąt.

Rynek

Nie można oczywiście pominąć centralnego miejsca w mieście, czyli Rynku. W Oleśnicy ma on nieco nietypowy kształt, a mianowicie trapezu. Znajdziemy w nim XV-wieczny ratusz z wieżą, ławkę z dziewczynką trzymającą różę, czyli symbol miasta. Niektóre budynki wyglądają jakby się czas zatrzymał w czasach PRL-u. W podziemiach ratuszu znajdowało się niegdyś więzienie, a także magazyn wina i piwa. Jego historia sięga początków XV wieku, ale wielokrotnie był niszczony w wyniku działań wojennych. Ostatecznie został odbudowany w latach 1960-1964. Naprzeciwko ratusza znajduje się też ocalała kolumna Nike, która ustanowiona została na cześć zwycięstwa Prus nad Francją w 1871 roku

Na uwagę zasługują też murale, które nawiązują do historii miasta i jej symboli. Jednym z nich jest mural przedstawiający Oleśnicę jako miasto wież i róż. Powstał on w ramach sierpniowego Oleśnickiego Festiwalu Cyrkowo-Artystycznego (OFCA) i nawiązuje do długiej historii miasta.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

1 komentarzy

Agnieszka 29 marca 2022 - 14:58

Od siebie polecam również Opole. Sporo miejsc i atrakcji jest zlokalizowanych w niedalekiej odległości od centrum.
Jest piękne zoo, cała wyspa Bolko (wielki zalesiony park), ładny rynek i stare miasto, Plac Róż i Plac Teatralny. Amfiteatr i Muzeum polskiej piosenki (polecam). Wszystko w obrębie centrum mniej więcej.

Odpowiedz

Odpowiedz