Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

by Emilia

Wrocław to nie tylko jedno z najpopularniejszych miast wśród turystów. Wrocław to też przede wszystkim miasto studentów. To tutaj są jedne z najlepszych uczelni w kraju, ale też sprzyjające warunki do studiowania. Wrocław to miasto młodych ludzi, z dużymi perspektywami i o niepowtarzalnym klimacie, a poza tym to miasto tętni życiem. Dziś zatem mały powrót do przeszłości. Przynajmniej dla mnie, bo Wrocław to miasto, w którym studiowałam, a Uniwersytet Wrocławski to moja uczelnia, do której mam wielki sentyment.

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Zabieram Was dzisiaj zatem do Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, które mieści się w barokowym budynku gmachu głównego Uniwersytetu tuż nad brzegiem Odry. Sam budynek to jeden z najcenniejszych zabytków barokowych nie tylko w Polsce, ale też w Europie.

Uwagę zwracają przede wszystkim bogato zdobione niebieskie drzwi.

Wieczorem sam budynek jest przede wszystkim przepięknie oświetlony, także zachęcam do spacerów wzdłuż rzeki, skąd się rozciąga przepiękny widok na cały gmach główny Uniwersytetu.

Muzeum można zwiedzać codziennie, oprócz środy od godz. 10 do 16, a w sezonie letnim do godziny 17. Do zwiedzania udostępnione są cztery sale. Można wykupić bilety na jedną, dwie, trzy lub wszystkie cztery. Podczas mojej ostatniej wizyty, 30 kwietnia koszt biletu normalnego na wszystkie cztery sale to 14 zł.

Wystawy stałe i czasowe

Pierwszym miejscem, które zwiedzamy to wystawy mieszczące się na parterze po lewej stronie. Są to trzy sale: im. Romana Longchampsa, sala im. Stefana Banacha i sala Pod Filarem. Ich zbiory są poświęcone dziejom uczelni, już począwszy od XV wieku. Możemy w niej podziwiać szaty, które przywdziewali rektorzy, pomoce naukowe, a także przepiękne wizytowniki.

Oratorium Marianum

Kolejną salą, która mieści się na parterze, jest Oratorium Marianum. To sala z bardzo bogatym wystrojem, przepięknymi płaskorzeźbami i malowidłami, które zapierają dech w piersiach. W latach 1728 – 1741 pełniła rolę kaplicy zakonnej. Po powołaniu Uniwersytetu w 1811 roku przekształcono ją w Salę Muzyczną.

Aula Leopoldyńska

Najbardziej reprezentatywną salą, dla której przychodzą tu wszyscy turyści jest Aula Leopoldyńska. To właśnie w tej Sali miałam inaugurację roku akademickiego i wspominam to wydarzenie bardzo pozytywnie. Tak dostojnej i poważnej imprezy w czasie studiów już nie miałam. To jedyne w Polsce tak dobrze zachowane wnętrze w stylu barokowym z pełnym wystrojem. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie muzeum, to właśnie w tej Sali znajduje się: „iluzjonistyczne malarstwo ścienne Krzysztofa Handkego z Ołomuńca oraz dekoracja i wyposażenie rzeźbiarskie autorstwa Franciszka Mangoldta z Moraw i włoskiego mistrza Ignatiusa Provisore”. Swoją nazwę aula zawdzięcza cesarzowi Leopoldowi I, który był fundatorem uniwersytetu.

Wieża Matematyczna

Ostatnim miejscem jest Wieża Matematyczna z tarasem widokowym na wysokości 42 metrów. To obserwatorium astronomiczne powstałe w 1791 roku, z pierwszym przyrządem – wytyczoną na posadzce pomieszczenia Wieży linią południkową. Jest to jedyny tego typu instrument w Polsce. Po drodze na szczyt możemy podziwiać eksponaty w postaci zegarów słonecznych.

Z samej wieży rozciąga się przepiękny widok na Wrocław. Możemy z niej podziwiać Wyspę Słodową – jedno z popularniejszych miejsc w mieście i same Stare Miasto. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że widok jest lepszy niż z tarasu widokowego Sky Towera.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz