Muzeum teatru – czyli co warto zobaczyć we Wrocławiu

by Emilia

Wrocław to jedno z piękniejszych polskich miast, które jest uwielbiane przez turystów, również z zagranicy. To historyczna stolica Dolnego Śląska, która obfituje w zabytki, ma przepiękną Starówkę, no i oczywiście krasnale – symbol tego miasta. Wrocław nazywany jest też miastem stu mostów. Co ciekawe, w Europie jest czwartym miastem pod względem liczby mostów i kładek. W 2016 roku Wrocław był też Europejską Stolicą Kultury. Nie bez powodu, bowiem to tutaj znajduje się ogromna liczba muzeów, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Noc Muzeów we Wrocławiu

Kulturalną odsłonę Wrocławia warto też poznać w Noc Muzeów, która w tym roku organizowana jest 14 maja. To w ten wieczór, a właściwie też noc będzie można za darmo zwiedzić prawie 80 wrocławskich instytucji, obiektów, w tym również wiele muzeów. Do zwiedzania będzie udostępnione m.in. Archiwum Państwowe, Ogród Botaniczny, odrestaurowana Aula Leopoldyna w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, czy też budynek NOT-u przy ul. Piłsudskiego. Wśród muzeów za darmo zobaczymy też m.in. Muzeum Teatru, które chciałam Wam dziś pokazać.

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego

Muzeum Teatru mieści się na pl. Wolności tuż obok Narodowego Forum Muzyki. Bez problemu dojedziecie tam samochodem – pod Narodowym Forum Muzyki jest podziemny, dość spory, płatny parking. Muzeum otwarte jest od wtorku do soboty w godzinach od 10.30 do 18.00, a w niedzielę od 11.00 do 19.00.

Tuż przed budynkiem teatru stoi pokaźnych rozmiarów rzeźba Theodora von Gosena, czyli głowa Orfeusza. W mitologii greckiej był on śpiewakiem i poetą.

Muzeum Teatru to pierwsza w Polsce placówka tego typu, która poświęcona jest teatrowi. Prezentuje dorobek wrocławskiej sceny teatralnej. Duży nacisk położony jest na przypomnienie czołowej postaci świata teatru – Henryka Tomaszewskiego. Odtworzone zostało mieszkanie Mistrza teatru, bo tak był nazywany, a także gabinet profesora Janusza Deglera z jego obszernym księgozbiorem, czy też atelier fotograficzne Stefana Arczyńskiego – dokumentalisty wrocławskiej sceny teatralnej.

W muzeum możemy oglądać wystawy stałe i czasowe, organizowane są również przeróżne spotkania, pokazy i warsztaty związane ze światem teatru.

Pokazana jest również kolekcja lalek zebranych przez Henryka Tomaszewskiego z różnych stron świata.

Osobiście bardzo Wam polecam to muzeum. Ciekawe okazy pokazane w bardzo przystępnej formie, pokaźny kawałek historii kultowych postaci wrocławskiej sceny teatralnej. Poza tym położenie muzeum w centrum pozwala połączyć jego zwiedzanie ze spacerem po wrocławskiej starówce. Poniżej zostawiam Wam linki do poprzednich wpisów, w których pojawiły się inne wrocławskie muzea.

NAJCIEKAWSZE MUZEA WE WROCŁAWIU
WROCŁAW – CIEKAWE MUZEA
CIEKAWE MUZEA WE WROCŁAWIU
CENTRUM HISTORIA ZAJEZDNIA – CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ WE WROCŁAWIU
MUZEUM MILITARIÓW I MUZEUM ARCHEOLOGICZNE WE WROCŁAWIU
KOLEJKOWO – CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ WE WROCŁAWIU

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz