Muzeum Militariów i Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu

by Emilia

Dzisiejszym wpisem zabieram Was znów do Wrocławia. Będziemy zwiedzać kolejne muzea. Wrocław może się poszczycić sporą ilością muzeów o przeróżnej tematyce. To zdecydowanie bardzo dobry pomysł na zwiedzanie tego miasta, które notabene ma nam do zaoferowania dużo więcej. Dziś zatem jego kulturalna odsłona. Dla tych, co nie przepadają za historią, Wrocław można zwiedzać też spacerując po przepięknej starówce, albo śladem krasnali, co stanowi niezłą zabawę również dla dorosłych. Kulinarnie Wrocław ma też sporo do zaoferowania. To miasto, w którym się dużo dzieje – imprezy, koncerty i całe mnóstwo wydarzeń kulturalnych. Na blogu pojawiło się już całkiem sporo wpisów o tym mieście, także zapraszam do lektury.

Muzeum Militariów i Muzeum Archeologiczne

Muzea te mieszczą się w zespole budynków średniowiecznego Arsenału Miejskiego przy ul. Cieszyńskiej 9. To oddziały Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Muzeum Militariów

Na parterze znajduje się Muzeum Militariów. Już na drzwiach pojawia się tekst Naczelnej Komendy Wojsk Polskich z listopada 1918 roku.

Do wystaw stałych należą m.in. Sala Broni Dawnej, w której zaprezentowane są eksponaty od epoki kamiennej aż po XVIII wiek, Sala Broni Palnej, która należy chyba do największej atrakcji. Karabiny maszynowe, CKM, amunicje, moździerze batalionowe produkcji sowieckiej, kałasznikow i wiele innych można podziwiać w tej sali. Jeśli chodzi o broń to znajdziemy tam też całkowity przegląd broni białej.

Muzeum może pochwalić się również jedną z większych w Europie kolekcją hełmów. Możemy tam podziwiać wiele unikatowych egzemplarzy, a wszystkich jest ponad pięćset. Zebrane w jednym miejscu naprawdę robią wrażenie. Aż dziw, że przez historię przewinęło się tak dużo różnych egzemplarzy. Znajdziemy tam też hełmy z różnych zakątków świata, m.in. z krajów azjatyckich.

Do wystaw czasowych należy m.in. wystawa Mundur Żołnierza Polskiego w II Wojnie Światowej. Znajduje się tam wiele egzemplarzy wojennych mundurów z przeróżnych batalii, mundurów lotniczych, czy też tych dla najwyższych rangą.

Muzeum Archeologiczne

W budynku Arsenału Miejskiego znajduje się również Muzeum Archeologiczne, które powstało w 1815 roku. Mieści się na trzech piętrach. To jedna z najstarszych placówek tego typu w Europie.

Na parterze znajdują się eksponaty związane ze Śląskiem z czasów średniowiecza.

Pierwsze piętro związane jest z historią Śląska z czasów starożytnych – z epoki brązu i żelaza. Znajdziemy tam m.in. skarby zakrzowskie – biżuterię i ozdoby z grobów odkrytych pod koniec XIX wieku na dzisiejszym Zakrzowie, a także kolekcję średniowiecznych monet, takich jak drachmy, czy monety bizantyjskie.

Na drugim piętrze natomiast znajdziemy eksponaty dotyczące Śląska z epoki kamienia i wczesnej epoki brązu, takie jak kości mamutów, nosorożców włochatych i innych zwierząt typowych dla epoki lodowej. Można też zobaczyć różnego rodzaju narzędzia, wyroby krzemienne, a także makietę szałasu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz