Lądek Zdrój – co warto zobaczyć

by Emilia

Dolny Śląsk to nie tylko region wielu zamków i zabytkowych pałaców, czy też górskich szlaków. To też region, w którym znajdziemy wiele uzdrowiskowych miejscowości, do których zdecydowanie warto zajrzeć. Jedną z takich miejscowości jest Lądek Zdrój. To niewielka miejscowość położona u podnóża Gór Złotych, którą zamieszkuje nieco ponad 5 tysięcy mieszkańców. Lądek Zdrój jest najstarszą miejscowością uzdrowiskową w Polsce. To tutaj leczyli się m.in. cesarzowa Katarzyna II, królowie pruscy, czy też niemiecki poeta Goethe, a nawet jeden z prezydentów Stanów Zjednoczonych – John Quincy Adams.

To bardzo urocze miasteczko, które w większości zostało przepięknie odrestaurowane. Jego początki sięgają już XIII wieku. Znajdują się tu radoczynne cieplice siarczkowe i fluorkowe, które pomagają m.in. na choroby reumatyczne, ortopedyczne, czy też neurologiczne. W mieście jest dość dużo różnicy poziomów, o czym trzeba pamiętać. Czasem musimy się wdrapać pod niezłą górkę, żeby gdzieś dojść. Dominują tu wiekowe kamienice, niektóre odrestaurowane, inne zaniedbane, nadciągnięte zębem czasu. Warto też poświęcić trochę czasu na spacer wzdłuż rzeki. Teren do niej przylegający został bardzo dobrze zorganizowany, tak, że można tam spędzać wolny czas.

Park Zdrojowy i Zdrój Wojciech

Pierwszym, co polecamy Wam zobaczyć jest Park Zdrojowy i królujący w nim budynek Zdroju Wojciech. Park znajduje się na dość rozległym terenie. W jego centralnej części znajduje się fontanna, wokół niej zlokalizowanych jest wiele ławek, na których możemy spotkać zazwyczaj odpoczywających kuracjuszy. W samym parku wiele jest też marmurowych rzeźb. Możemy tam też zobaczyć Pijalnię Wód Mineralnych. Zlokalizowanych jest też w nim wiele kawiarni i restauracji. Największą atrakcją parku jest oczywiście zakład przyrodoleczniczy Wojciech. To ogromna budowla, której początki sięgają XVII wieku. W jego wnętrzu znajduje się basen zasilany wodą ze źródła termalnego Wojciech, a także pijalnia wody i hotel. Budowany w stylu łaźni tureckich, przebudowywany był na przestrzeni wieków trzykrotnie. Dziś wyróżnia się neobarokowymi zdobieniami.

Kryty most nad Białą Lądecką

Ciekawą atrakcją jest kryty most nad Białą Lądecką. Najlepszy widok na niego jest z brzegu rzeki przy ul. Kościuszki 34. To unikatowy most i jedyny taki obiekt w Polsce. Zbudowany został, by połączyć dwa budynki sanatoryjne. Dziś niestety nie można się przespacerować po jego wnętrzach, a szkoda.

Most gotycki św. Jana Nepomucena

Gdy skierujecie swoje kroki w kierunku Rynku, od którego zazwyczaj zaczyna się zwiedzanie każdego miasta, to najpierw zajrzyjcie na ul. Krótką. Znajdziecie tam przeuroczy Most Gotycki św. Jana Nepomucena. To most zbudowany w XVI wieku, na którym znajdziemy figurę św. Jana Nepomucena. To patron spowiedników, a także tonących, jest patronem mostów, chronił też pola przed powodzią. Z ciekawostek pierwsza figura Jana Nepomucena znajduje się na słynnym Moście Karola w Pradze.

Rynek w Lądku Zdrój

Jak zawsze zaczynamy zwiedzanie danego miasta od Rynku, tak tutaj jest inaczej. W tym mieście główną rolę odgrywa jednak Park Zdrojowy i to wokół niego zlokalizowanych jest większość atrakcji i zabytków. Do Rynku trzeba się kawałek przespacerować. Droga jednak wiedzie wzdłuż rzeki, także polecamy. Sam Rynek jest niewielki. Pełen jest kolorowych barokowych i renesansowych kamienic. Na środku znajduje się ratusz z wieżą zegarową z końca XIX wieku. Znajdziemy tam również pręgierz i barokową Kolumnę Trójcy Świętej. Całość jednak psuje nieco widok zaparkowanych samochodów. Takie miejsca powinny być jednak wyłączone z ruchu samochodowego.

Stawy Biskupie

Gdy nastawiacie się na górskie wycieczki to możecie też zajrzeć do Stawów Biskupich, przy ul. Moniuszki. Znajduje się tam smażalnia pstrąga i zaciszny teren, przy którym można odpocząć. Tuż przy nim znajduje się dość spory parking, na którym można zostawić auto i wyruszyć w piesze wędrówki, a szlaków wokół nie brakuje.

Arboretum Lądek Zdrój

Niedaleko Stawów Biskupich znajduje się najwyżej położone Arboretum w Polsce. To bardzo piękny teren. W drodze do niego mijamy również piękne budowle zabytkowe, możemy podziwiać piękne krajobrazy. Zdecydowanie miejsce warte zobaczenia.

Samo Arboretum to ogród dendrologiczny zajmujący powierzchnię około 2 hektarów. Znajdziemy tam pokaźną kolekcję drzew, krzewów, różaneczników. Niektóre z nich pochodzą z Chin, Japonii, a także z Ameryki Południowej, czy też Korei. Obfituje też w ścieżki spacerowe. Najlepszym okresem na zwiedzanie jest oczywiście przełom maja i czerwca. Wtedy właśnie kwitną azalie i różaneczniki. Udostępnione jest do zwiedzania w okresie od maja do października. Możliwe jest również nocne zwiedzanie, co jest nie lada atrakcją. To pierwsze w Polsce arboretum, które zostało podświetlone. Koszt biletów to 7 zł, a płatności możemy dokonać wyłącznie gotówką.

Na koniec zostawiamy Wam link do wpisu, w którym możecie zobaczyć gdzie się zatrzymaliśmy w Lądku Zdrój. Zdecydowanie polecamy to miejsce.
KLIMATYCZNE NOCLEGI NA DOLNYM ŚLĄSKU – PROHARMONIA REZYDENCJA WELLNESS W LĄDKU ZDRÓJ

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz