Ronda – wizytówka Andaluzji

by Emilia

Ronda to niewielkie miasto w Andaluzji słynące ze spektakularnego wąwozu El Tajo i mostu Ponte Nuevo. To miejscowość położona chyba najbardziej malowniczo, spośród tych, które zwiedziliśmy podczas naszej ostatniej podróży do Hiszpanii. Chociaż może są piękniejsze. Sami oceńcie. My byliśmy zauroczeni.

Parking w Rondzie

Do Rondy dojedziemy drogami lokalnymi, które ciągną się wzdłuż wzgórz, gór i dolin. Wąskie i kręte drogi tylko nadają chwilami adrenaliny całej podróży… ale te widoki… coś niesamowitego. Ronda położona jest w odległości około 100 kilometrów od Malagi i innej drogi oprócz tych krętych i stromych nie znajdziemy. Dla mnie to plus – podróż w kierunku Rondy jest czystą przyjemnością – sama natura. Na miejscu, jak praktycznie w całej Andaluzji, znajdziemy bez problemu podziemny parking publiczny, który kosztuje około 0,03 EUR za minutę. My zatrzymaliśmy się na Parkingu La Merced.

Iglesia de Nuestra Senora de la Merced Ronda i Plaza de la Merced

Wychodząc z parkingu od razu dojdziemy do Plaza de la Merced, na którym znajduje się szesnastowieczny kościół z jedną wieżą w kształcie ośmiokąta. Sama budowla jest bardzo ciekawa. Gdyby nie rzeźby znajdujące się na niej, w ogóle nie przypominałaby obiektu sakralnego. Na samym placu mnóstwo restauracji, więc można na chwilę przysiąść.

Alameda del Tajo

To ogrody znajdujące się zaraz obok Plaza de la Merced. To w nich znajdziemy punkty widokowe na słynny wąwóz El Tajo i całą panoramę miasta. Ogrody są piękne, pozwalają na zaczerpnięcie cienia i przy odrobinie szczęścia delektowania się muzyką na żywo graną przez okolicznych muzyków.

Plaza del Socorro

To jeden z piękniejszych placów, jakie znajdują się w Rondzie. Tam również znajduje się podziemny parking publiczny. Zaskakujące jest chwilami to jak Hiszpanie potrafili zlokalizować parkingi podziemne w tak bliskiej odległości największych atrakcji i w pobliżu tylu zabytków, a przy tym wszystkim te parkingi są tak dyskretne. Gdyby nie znaki do nich prowadzące, w życiu bym nie pomyślała, że mogą tam być. Na samym placu znajduje się mnóstwo restauracji i kawiarni. My zatrzymaliśmy się tam na obiad i byliśmy bardzo zadowoleni. Obsługa, klimat, pyszne jedzenie, przemili ludzie i ta atmosfera… czego chcieć więcej. Na samym placu znajduje się przepiękna fontanna i imponująca rzeźba. To idealne miejsce do spędzenia wolnego czasu.

Wszechobecne byki

Spacerując tak kolejnymi uliczkami wielokrotnie natrafimy na figurki byków. W końcu to region słynący z walk byków, torreadorów i korridy. Byki wpisują się w cały krajobraz hiszpańskich terenów, co widoczne jest zwłaszcza w Andaluzji. Bez problemu znajdziemy sklepiki z lokalnymi pamiątkami w kształcie byka. Zdecydowanie ma to swój urok.

Ceramika – idealna pamiątka z Andaluzji

Kolejną rzeczą, na którą natkniemy się w Rondzie i tak naprawdę w całej Andaluzji to przepiękna ceramika. Możemy ją kupić na każdym kroku, a ta w kształcie literek jest chyba najbardziej popularna.

Plaza Espana

W drodze do największej atrakcji tego miasta dojdziemy do kolejnego pięknego placyku – Plaza Espana. Tam również znajdziemy wiele restauracji, kawiarni, a nawet McDonald’a. Warto się zapuścić w uliczki sąsiadujące z tym placem… ich klimat jest nie do powtórzenia. Sam plac pełni rolę „mini ronda”, na środku którego znajduje się posąg hiszpańskiego polityka – Antonia de Los Rios Rosas.

Wąwóz El Tajo i most Ponte Nuevo

To najbardziej popularna atrakcja w Rondzie i najczęściej fotografowana. To właśnie tam podążają tłumy turystów, więc śmiało możemy iść za ludźmi z aparatami – na pewno tam dojdziemy. Sam wąwóz, głęboki na ponad 100 metrów oddziela dwie części miasta – starą i nową. Obydwie części łączy XVIII-wieczny most, który zdecydowanie jest największą atrakcją całej Andaluzji. Wokół mamy wiele tarasów widokowych, wiele knajpek usadowionych na skałach, z których rozpościera się piękny widok na most. Wokół dojrzymy też wiele szlaków turystycznych, które dają nam idealny widok z dołu na cały wąwóz i most. Coś przepięknego po prostu. Warto poświęcić trochę czasu na spacery wokół mostu i wąwozu. Jednak, gdy ktoś ma lęk wysokości, to nie polecam. Przepaść jest ogromna, ale dla mnie wprost fenomenalna – nie widziałam chyba nigdy czegoś piękniejszego. Chociaż może  był to most w Polignano a Mare… sami oceńcie. Tam byłam zakochana w tych widokach, a tu mój zachwyt nie miał końca.

Plaza Duquesa de Parcent

Kolejny piękny plac, przy którym znajduje się Ratusz Miejski i piękny kościół – Iglesia de Santa Maria del Mayor. Znajdziemy tam też niewielkie ogrody, które tylko zachęcają, by usiąść na chwilę i podziwiać piękno otaczających nas budynków.

Museo Lara

Jeśli ktoś jest miłośnikiem starych rzeczy to zdecydowanie powinien odwiedzić to miejsce. Zabytkowa broń, stare zegary, instrumenty muzyczne, przyrządy naukowe, aparaty fotograficzne sięgające początków fotografii, jedne z pierwszych telefonów, czy maszyn do pisania, a nawet eksponaty związane z czarami i lokalnymi legendami – wszystko to znajdziemy w Museo Lara. To tak naprawdę prywatna kolekcja Juana Antonio Lara Jurado, który zbierał eksponaty wystawione w muzeum przez niemalże całe swoje dorosłe życie. Bilety to koszt 4 EUR za osobę.

Museo del Bandolero

Kolejnym, bardzo charakterystycznym miejscem, jest Muzeum Bandytów, czyli Museo del Bandolero. „Bandoleros” to istotny element historii Hiszpanii. W tym muzeum znajdziemy wszystko z nimi związane – kostiumy, ryciny, historię najsłynniejszych bandytów hiszpańskich, książki, wycinki gazet, listy, broń. Otwarte codziennie, a koszt to 3,75 EUR za osobę.

Plaza de Toros

To kolejna atrakcja Rondy, tak charakterystyczna dla całego regionu. Areny walk byków możemy spotkać w wielu miastach. Tu również. Co istotne, to właśnie Ronda jest podobno jednym z najważniejszych miejsc w historii korridy. To tutaj Francisco Romero pierwszy raz stoczył walkę z bykiem na własnych nogach, zamiast na koniu. Wokół mamy przepiękny park i punkty widokowe na panoramę miasta i okolic.

Spacer uliczkami Rondy

Warto poświęcić trochę czasu na spacer uliczkami Rondy. To tam poczujemy klimat prawdziwej Hiszpanii, krajów południowych. Piękne, niskie zabudowania z odznaczającymi się drzwiami i okiennicami, wąskie uliczki, lokalne knajpki, tawerny, uśmiechnięci mieszkańcy, przepiękna roślinność, bielone ściany domów, co chwilę jakieś zabytki, punkty widokowe, obiekty sakralne, muzea, placyki, ogrody. Zdecydowanie warto zaplanować sobie trochę czasu na niespieszny spacer po Rondzie.

Nas Ronda zauroczyła totalnie. Oglądając zdjęcia nie wiem nawet, czy w połowie oddają piękno tego miejsca. To trzeba zobaczyć na własne oczy. Jeśli jesteście w okolicy, to zajrzyjcie tam koniecznie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

1 komentarzy

Eles 1 kwietnia 2020 - 02:25

Za oknem -2*C .Zimny wiatr z północy.Nocujące na ulicach auta otulone szronem.Ulice prawie puste.Siedzimy pozamykani w domach i część z nas marzy.I w tych marzeniach widzę słoneczną Hiszpanię.A za chwilę widzę jak Emilia i Piotr wyruszają w tamte strony i zapraszają.No to jak z takiej okazji nie skorzystać.Zabieram się z nimi , a po chwili lądujemy w pięknej Andaluzji i w uroczym miasteczku Ronda.Miejscowość niewiele większa od Dzierżoniowa ,a jakże zadbana i czyściutka.Ile tu kawiarni , restauracyjek i zabytków. Dobrze ,że je zatrzymujecie w kadrach fotografii. Zdjęcia Piotra są tak sugestywne , że odczuwam wielki upał i owiewa mnie gorące powietrze,które wypełnia całą przestrzeń.A stanąwszy w cieniu pod drzewkiem cytrynowym czułem smak oranżady.Dobrze, że to podróż wirtualna.Możemy zwiedzać i podziwiać bez zmęczenia.Właśnie stanąłem na Nowym Moście i podziwiam tak projektantów jak i budowniczych,którzy bez tych dzisiejszych maszyn potrafili zbudować to „cudeńko”.Na zdjęciach są widoczne,choć słabo,obiekty posadowione na zboczach przełomu jak” jaskółcze gniazda”.Musiały do nich prowadzić schody,schodki .Zapewne są tam i tarasy,i ogrody,bo Maurowie,którzy panowali nad Hiszpanią prawie 600lat dbali o takie szczegóły.Nie pokazaliście żadnego zdjęcia z architekturą tego okresu.Czyżby nie dotrwały do naszych czasów,czy też były bardzo nieciekawe?.Ronda wybudowano na wysokich skałach .Ciekawe jak sobie radzili z wodą?.Drążyli studnie w skale,czy nosili wiadrami z rzeki?Piękna ceramika.Piękna Ronda.Piękna wycieczka.Dziękuję.Będę czekał na rogatkach Świdnicy,A nuż będziecie jechali w „świat” to mnie znowu weźmiecie.? Eles.

Odpowiedz

Odpowiedz