Ciekawe muzea we Wrocławiu

by Emilia

Dzisiejszym wpisem zabieramy Was do kolejnych muzeów we Wrocławiu, które naszym zdaniem warto zobaczyć. To miejsca, które mogą zaciekawić nawet tych, co ze sztuką, czy kulturą nie mają po drodze. Zwiedzanie muzeów to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Tym bardziej, że we Wrocławiu ich nie brakuje, a ich tematyka jest przeróżna. Muzea już dawno przestały być nudnym miejscem zwiedzanym w ramach wycieczek szkolnych. Dziś obfitują w ciekawe eksponaty, często przedstawione w interaktywnych odsłonach, prezentujące wiedzę i historię w zachęcający sposób.

Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Muzeum, które nas pozytywnie zaskoczyło, choć z początku nie wiązaliśmy z nim większych oczekiwań, było Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Znajduje się ono w zabytkowym budynku gmachu głównego Poczty przy ul. Krasińskiego 1. Gromadzi ono przeróżne eksponaty związane z przeszłością polskiej poczty. Znajdziemy tam zdjęcia, szyldy stacji, pieczęcie pocztowe, medale, mapy pocztowe, transportowe, telefony, mundury, telegrafy, sprzęt radiowy, odręczne notatki, czy listy, znaczki pocztowe i wiele dokumentów historycznych. Wszystko świetnie pokazane i opisane. Polecamy zagłębić się w tych opisach. Naprawdę ciekawych informacji można się dowiedzieć. Jeśli chodzi o bilety to polecam zaglądać na oficjalną stronę Muzeum.

Całość zbiorów podzielona jest na pięć stałych wystaw. Pierwsza z nich związana jest z historią poczty polskiej. Pokazane są tam dzieje poczty i jej rozwój na ziemiach polskich począwszy od jej powstania w 1558 roku. To prawie 300 oryginalnych dokumentów, map pocztowych, notatek, druków czy też fotografii związanych z funkcjonowaniem poczty na przestrzeni lat i wieków. Ciekawostką są również pieczęcie i stemple pocztowe ze wszystkich trzech zaborów oraz II Rzeczpospolitej Polskiej, których jest prawie 500.

Drugą wystawą stałą są szyldy i skrzynki pocztowe. Niektóre sięgają nawet drugiej połowy XVIII wieku. Pochodzą z zaboru rosyjskiego, austriackiego i pruskiego, a także z okresu powstania warszawskiego. Możemy podziwiać też pierwszą automatyczną polską skrzynkę na listy z 1924 roku oraz automaty do sprzedaży kart pocztowych i znaczków z czasów PRL-u.

Fanom motoryzacji spodoba się na pewno trzecia z wystaw stałych, a mianowicie konne pojazdy pocztowe. Możemy tam podziwiać dwa dyliżanse z XIX i XX wieku, a także furgon do przewożenia listów i paczek z 1925 roku. Z ciekawostek, jeden z dyliżansów jest nadal na chodzie i jest wykorzystywany przy imprezach i świętach państwowych, w których uczestniczy Poczta Polska. Także jest szansa, że może kiedyś się takim przejedziecie.

Kolejna wystawia przedstawia telegrafy i telefony. Możemy sobie przypomnieć jak to wyglądało za czasów naszych pierwszych telefonów w domach. Są też aparaty wynalezione w XIX wieku. Wszystko to wygląda bardzo ciekawie.

Ostatnia z wystaw stałych przedstawia radio i telewizję. Zgromadzone są tam aparaty radiowe i telewizyjne, jakie były używane w Polsce od 1929 roku.

Jednymi z ciekawszych eksponatów są też najstarsze polskie znaczki pocztowe, menu z restauracji na stacji pocztowej, a także tematyczne znaczki pocztowe.

Muzeum Architektury

Gdy skończycie zwiedzać Muzeum Poczty i Telekominikacji to polecamy Wam zajrzeć do Muzeum Architektury, a dzieli Was od niego zaledwie kilka kroków. Muzeum Architektury mieści się bowiem przy ul. Bernardyńskiej 5, zaraz koło Parku Juliusza Słowackiego, który znajduje się na tyłach budynku Poczty Polskiej. To jedyne w Polsce muzeum, które ukazuje historię architektury, a także architekturę współczesną. W kwestii biletów polecamy zapoznawać się z informacjami znajdującymi się na oficjalnej stronie muzeum. Podczas naszego zwiedzania wstęp był akurat darmowy.

Pierwszym, co możemy podziwiać jest Lapidarium i Sala Romańska. To wystawa stała, na której znajdziemy bardzo ciekawe eksponaty, takie jak detale architektoniczne, które pokazują jak zmieniał się styl Wrocławia na przestrzeni wieków. Część z prezentowanych detali pochodzi z obiektów Dolnego Śląska, niektóre budowle zostały zniszczone podczas II wojny światowej, inne detale zostały odnalezione podczas prac archeologicznych.

Kolejną wystawą stałą, która zawiera bardzo ciekawe eksponaty jest architektoniczne rzemiosło artystyczne z okresu od XII wieku do XX wieku. To tam znajdziemy całe mnóstwo zabytkowych kafli, elementów sztukatorstwa i rzemiosł kowalskich, czy też odlewnictwa, drewniane stropy i wiele wyrobów stolarskich i kamieniarskich. Co ciekawe, niektóre z prezentowanych obiektów pochodzą nie tylko z Wrocławia, ale też z innych regionów Polski czy Europy.

Możemy też zwiedzić współczesną odsłonę architektury, budynki i budowle, które powstały stosunkowo niedawno, a mianowicie w XX wieku. Prezentowanych jest wiele zdjęć i szczegółów budowlanych.

Na dziś to tyle, a poniżej zostawiamy Wam link do poprzednich wpisów o wrocławskich muzeach. Może któryś z tych wpisów Was zainspiruje do zwiedzania kulturalnej strony Wrocławia.

WROCŁAW – CIEKAWE MUZEA
NAJCIEKAWSZE MUZEA WE WROCŁAWIU

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz