Centrum Historia Zajezdnia – czyli co warto zobaczyć we Wrocławiu

by Emilia

Dzisiejszym wpisem zabieram Was znów do mojego ukochanego Wrocławia. Kontynuujemy zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska w kulturalnej jego odsłonie. We Wrocławiu mnóstwo jest muzeów o przeróżnej tematyce. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – fani historii, archeologii, techniki, teatru, muzyki, sztuki, a nawet dzieci. Wiele z dostępnych muzeów prezentują swoje okazy w formie interaktywnej, co dodatkowo sprawia, że zwiedzanie jest jeszcze ciekawsze.

Centrum Historii Zajezdnia

To muzeum, które zostało otwarte w 2016 r. Poświęcone jest historii Dolnego Śląska, z naciskiem na dzieje po II wojnie światowej, wrocławską Solidarność i Ziemie Odzyskane. Muzeum mieści się we Wrocławiu, przy ul. Grabiszyńskiej 184 w budynku z końca XIX wieku z czerwonej cegły. Nie bez powodu muzeum mieści się w tym właśnie miejscu. Budynek ten bowiem przetrwał II wojnę światową i oblężenie Wrocławia, jest też pomnikiem wydarzeń solidarnościowego sierpnia 1980 r. To tutaj rozpoczął się strajk okupacyjny, który trwał do 1 września.

Przed budynkiem postawiono zegar, który niegdyś stał przy przejściu podziemnym na skrzyżowaniu ul. Świdnickiej i ul. Kazimierza Wielkiego. Pod zegarem znajdziemy też jednego z licznych wrocławskich krasnali. Ten nazywa się Krasnalem Zajezdniakiem – trzyma transparent Solidarności, a obok niego znajduje się miniatura autobusu Jelcz.

W zbiorach muzeum znajdziemy przede wszystkim wystawę główną „Wrocław 1945 – 2016”. Historia ta pokazana jest za pośrednictwem mnóstwa eksponatów, w interaktywnej i multimedialnej formie. Możemy oglądać zdjęcia, filmiki, wysłuchać historii i opowieści mieszkańców powojennego miasta. to historia Wrocławia i Dolnego Śląska przedstawiona w bardzo nowoczesny i zachęcający sposób.

Ciekawą częścią wystawy są też eksponaty związane z codziennym życiem za czasów PRL-u i czasy Solidarności. Możemy zobaczyć jak wyglądało umeblowanie mieszkania, celi więziennej, czy też klasy szkolnej. Pokazanych jest też wiele przedmiotów codziennego użytku, dawny przystanek, a nawet sklep, w którym nic nie ma. Nie zabrakło oczywiście też kultowego maluszka.

Spora część wystawy poświęcona jest też Solidarności. Nie ma się co dziwić, bowiem to właśnie w tej zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej rozpoczął się strajk zorganizowany przez pracowników MPK. To w tym miejscu utworzono Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Czasy gorącego sierpnia 1980 r., strajkującego Wrocławia, wiele haseł związanych z Solidarnością, gazety z tamtego okresu – to i wiele więcej znajdziemy w muzeum.

Nie zabrakło oczywiście krasnala nawiązującego do czasów Solidarności. W końcu jesteśmy we Wrocławiu – mieście krasnali.

Z informacji praktycznych – muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli. Bilet normalny kosztuje 10 zł i uprawnia nas do parkowania na terenie Centrum bez opłat. W Centrum Historii Zajezdnia organizowanych jest też wiele wystaw tematycznych, imprez plenerowych, koncertów, gier historycznych, zabaw edukacyjnych, czy też spotkań z pisarzami czy postaciami historycznymi. Warto zaglądać na oficjalną stronę muzeum.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

1 komentarzy

michal 12 marca 2022 - 17:17

Tzw ,,solidarność” to moim zdaniem nasza narodowa tragedia i obłęd, zdjęcie XXIX najlepsze.

Odpowiedz

Odpowiedz